DZIENNIK KS. ADAMA ANTONIEGO SIKORSKIEGO, MARIANINA

Menu

 • wtorek, 24 listopada 2015
 • niedziela, 22 listopada 2015
  • Ks.Władysław Lewandowicz a Akcja Katolicka

   Dziś obchodzono Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.Jest to święto patronalne Akcji katolickiej.W tym roku w Polsce obchodzono 85 lat od powstania Akcji katolickiej i 20 lat od jej reaktywowania.

   W latach 30-tych ubiegłego wieku marianin ks.dr Władyslaw Lewandowicz (1894-1949) był dyrektorem Akcji katolickiej archidiecezji warszawskiej.Napisałem o nim na KUL-u pod kierunkiem ks.prof.Marka Zahajkiewicza pracę magisterską.Praca ta została opublikowana.

   W tych dniach odbywają się w wielu diecezjach w Polsce obchody rocznicowe, m.in. w Szczecinie, w których to uroczystościach uczestniczyła moja mama Elżbieta Sikorska.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   niedziela, 22 listopada 2015 23:20
 • wtorek, 17 listopada 2015
  • Zakaz modlitwy o uzdrowienie międzypokoleniowe

   Episkopat na temat ,,grzechu pokoleniowego” i ,,uzdrowienia międzypokoleniowego” (KAI 16 listopada 2015)

   „Jedynym grzechem, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie jest grzech pierworodny”, który jest usuwany na chrzcie świętym – czytamy w opinii teologicznej przedstawionej przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. W opinii podkreśla się również, że „Kościół od samego początku naucza, że grzech jest zawsze czymś osobistym i wymaga decyzji woli. Podobnie jest z karą za grzech. Każdy osobiście ponosi karę za swój grzech. Wyraźnie pisze o tym św. Paweł w Liście do Rzymian, że „każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu” (Rz 14,12)”.

   „‘Reinkarnacja grzechu’ czy też ‘przechodzenie’ grzechu na kolejne pokolenia, o którym nauczają zwolennicy ‘uzdrowienia międzypokoleniowego’, nie ma uzasadnienia ani w Piśmie św., ani w Tradycji i nauczaniu Kościoła. Tego typu bezpodstawne idee są bardzo niebezpieczne dla życia duchowego wiernych i samej doktryny Kościoła” – czytamy we wspomnianej opinii teologicznej.

   W związku z tym, na wniosek Komisji Nauki Wiary KEP, który został przedstawiony podczas 370. Zebrania Plenarnego (Warszawa w dn. 6-7.10.2015) Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zakazie celebrowania Mszy świętych i wszelkich nabożeństw z modlitwą o uzdrowienie z „grzechów pokoleniowych” czy o „uzdrowienie międzypokoleniowe”. Jednocześnie Biskupi polscy przypominają o różnych formach modlitwy o uzdrowienie chorych, także w ramach liturgii Mszy Świętej, celebrowanych zgodnie z przepisami liturgicznymi.

   P.s.Informuję o tym i podporządkowuję się decyzji Konferencji Episkopatu Polski bo na tym blogu ustosunkowywałem się pozytywnie do wyżej wymienionej sprawy we wpisach pod datą 11 listopada i 27 grudnia 2004 r.

   BP KEP, tk / Warszawa

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 listopada 2015 23:26
  • Charyzmat eschatyczny marianów.

   Prowadziłem dzień skupienia dla mariańskiej wspólnoty zakonnej w Sulejówku na temat charyzmatu eschatycznego naszego Zgromadzenia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 listopada 2015 23:00
 • poniedziałek, 16 listopada 2015
  • Odpust na Stegnach

   Uczestniczyłem w odpuście parafialnym ku czci Matki Bożej Miłosierdzia w parafii księży marianów w Warszawie na Stegnach.Ks.proboszcz Bogusław Binda MIC z Radą parafialną zaprosili na tę uroczystość z okazji roku życia konsekrowanego wszystkich księży i braci marianów oraz siostry zakonne ze Zgromadzenia Imienia Jezus, którzy do tej pory pracowali w tej parafii.Ze znanych osób był ks. Adam Boniecki.Po Eucharystii wszyscy uczestnicy liturgii zostali zaproszeni na poczęstunek do dużej sali w pobliskiej Szkole Integracyjnej.Miło mi było spotkać wiele osób z różnych wspólnot z tej parafii, którymi opiekowałem się przed ponad dziesięć lat temu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 16 listopada 2015 23:46
 • czwartek, 12 listopada 2015
  • Diecezja witebska

   Dziś przypada wspomnienie liturgiczne św. Józafata, biskupa i męczennika, który został zamęczony w Witebsku (dzisiejsza Białoruś).Jest patronem diecezji witebskiej.W latach 2000-2002 miałem okazję pracować w kilku parafiach tej diecezji:w Witebsku pw. Jezusa Miłosiernego, w Orszy pw.św. Józefa, w Lepielu, Łyntupach i Kamajach.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   czwartek, 12 listopada 2015 23:58
 • poniedziałek, 09 listopada 2015
  • 50-lecie wspólnoty Arka

   Zokazji 50-lecia wspólnoty Arka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie ukazał się w październikowym numerze "Słowa wśród nas" artykuł Jamesa Archera pt."Życie wśród przyjaciół.Obrazy z życia wspólnoty Arka".Z zainteresowaniem go przeczytałem.Założyciela tej wspólnoty Jeana Vanier spotkałem w latach 90-tych poprzedniego stulecia w siedzibie Wydawnictwa Księży Marianów na Stegnach w Warszawie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 listopada 2015 23:25
  • Odwiedziny cmentarza w Sulejówku Miłosnej

   Wczoraj odwiedziłem na cmentarzu w Sulejówki Miłosnej grób mojej cioci Teresy Boruckiej zmarłej kilka lat temu i zmarłego niedawno jej syna Ryszarda.Pomodliłem się i zapaliłem znicze.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 listopada 2015 23:12
  • "Radio Maryja" w Elblągu

   Słucham audycji "Radia Maryja" z Elbląga.Radio gości w placówce ojców redemptorystów z okazji 283.rocznicy ich powstania.Ojcowie redemptoryści prowadzą tam Sanktuarium Matki Bżej Nieustającej Pomocy.Tematem audycji jest życie konsekrowane. W Elblągu też pracują księża marianie i mamy sporo powołan z Elbląga.Wspierają ich rodzice, którzy mieszkają na terenie różnych parafii w Elblagu".Ja osobiście gościłem dwa razy w Elblągu:

   - raz w 1982 r. podczas rajdu rowerowego na trasie z Grudziądza do Stoczka Warminskiego.

   - drugi raz około 1990 r. na pomocy duszpasterskiej w okolicach Bożego Narodzenia w parafii księży marianów(głównie konfesjonał).Wówczas pracował tam z dużym powodzeniem śp. ks. Janusz Zawadka MIC.

   Obecnie pracuje ze mną w Sulejówku ks.dr Artur Radacki, który pochodzi z Elbląga.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 listopada 2015 22:59
  • Lipcowy numer miesięcznika "W drodze"

   Poza wywiadem z Szymonem Hołownią przeczytałem też z ciekawością w lipcowym numerze miesięcznika "W drodze" następujące artykuły: 1.Magdalena Pajkowska,Gustaw Herling Grudziński 1919-2000.Na granicy Innego świata.15.rocznica śmierci.

   2.Z historykiem Kościoła Tomaszem Gałuszką OP rozmawia Maciej Muller,Przeklęta trójca.Gdy papieży było trzech (w dziale:Trudne karty Kościoła).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 listopada 2015 22:42
  • Sztuka rozmowy

   "Sztuka rozmowy":taki jest tytuł wydania specjalnego "Tygodnika Powszechnego opublikowanego na 70-lecie tego pisma.Jest to 140 stron mistrzowskich wywiadów na jubileusz "TP".Kupiłem go kilka dni temu w Empiku na Nowym Świecie w Warszawie.Zacząłem jego pasjonującą lekturę od wywiadu z ks.prof.Wacławem Hryniewiczem OMI pt. "Noc na oddziale" przeprowadzonego przez Macieja Mullera i Tomasza Ponikło.Miałem z nim do czynienia na KUL-u w związku z nostryfikacją na tej uczelni mej pracy licencjackiej napisanej na "Teresianum" w Rzymie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 listopada 2015 22:27
 • niedziela, 08 listopada 2015
 • wtorek, 03 listopada 2015
 • poniedziałek, 02 listopada 2015

Kalendarz

Listopad 2015

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Wyszukiwarka

Tagi

Autorzy

Zakładki

Kanał informacyjny