DZIENNIK KS. ADAMA ANTONIEGO SIKORSKIEGO, MARIANINA

Menu

 • poniedziałek, 09 listopada 2015
  • Lipcowy numer miesięcznika "W drodze"

   Poza wywiadem z Szymonem Hołownią przeczytałem też z ciekawością w lipcowym numerze miesięcznika "W drodze" następujące artykuły: 1.Magdalena Pajkowska,Gustaw Herling Grudziński 1919-2000.Na granicy Innego świata.15.rocznica śmierci.

   2.Z historykiem Kościoła Tomaszem Gałuszką OP rozmawia Maciej Muller,Przeklęta trójca.Gdy papieży było trzech (w dziale:Trudne karty Kościoła).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 listopada 2015 22:42
  • Sztuka rozmowy

   "Sztuka rozmowy":taki jest tytuł wydania specjalnego "Tygodnika Powszechnego opublikowanego na 70-lecie tego pisma.Jest to 140 stron mistrzowskich wywiadów na jubileusz "TP".Kupiłem go kilka dni temu w Empiku na Nowym Świecie w Warszawie.Zacząłem jego pasjonującą lekturę od wywiadu z ks.prof.Wacławem Hryniewiczem OMI pt. "Noc na oddziale" przeprowadzonego przez Macieja Mullera i Tomasza Ponikło.Miałem z nim do czynienia na KUL-u w związku z nostryfikacją na tej uczelni mej pracy licencjackiej napisanej na "Teresianum" w Rzymie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 09 listopada 2015 22:27
 • niedziela, 08 listopada 2015
 • wtorek, 03 listopada 2015
 • poniedziałek, 02 listopada 2015
 • niedziela, 01 listopada 2015
 • piątek, 23 października 2015
  • Pomoc Afryce

   Przeczytałem ciekawy wywiad z dziennikarzem, publicystą Szymonem Hołownią w numerze 7 z 2015 r. czasopisma domikańskiego "W drodze" na temat pomocy Afryce.Wywiad nosi tytuł:"Ja tylko noszę paczki. Dobra Fabryka".Wywiad przeprowadziła Katarzyna Kolska.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   piątek, 23 października 2015 20:57
 • środa, 21 października 2015
  • Ojciec Kazimierz Wyszyński

   Dziś mija kolejna 260. rocznica narodzin dla nieba (21 października 1755) czcigodnego sługi Bożego ojca Kazimerza od św. Józefa Wyszyńskiego.To mój ulubiony mariański kandydat na ołtarze.Jemu i jego maryjności poświęciłem moją pracę dyplomową z mariologii w języku włoskim na rzymskiej uczelni "Marianum"("Maria nella vita e nella dottrina del Servo di Dio padre Casimiro Wyszyński,O.I.C. <1700-1755>",Roma 1987).

   Czcigodny sługa Boży, o. Kazimierz Wyszyński urodził się 19 sierpnia 1700 roku w miejscowości Jeziora Wielka k. Warszawy. Na chrzcie otrzymał imiona January Franciszek. Gdy miał dwa lata, rodzina musiała uciekać przed wojskami szwedzkimi plądrującymi kraj. Wyszyńscy mogli powrócić do swych posiadłości dopiero w 1708 roku.

   Zgodnie z wolą ojca, Franciszek studiował prawo, przygotowując się do pracy w kancelarii królewskiej. Uczynił ślub odbycia pielgrzymki do grobu św. Jakuba do Compostelli w Hiszpanii. Mimo sprzeciwu rodziny nie zmienił swej decyzji. Wreszcie otrzymał ojcowskie błogosławieństwo i udał się do Rzymu. Przybył do Wiecznego Miasta w październiku 1721 r. i wkrótce udał się w dalszą podróż z grupą pielgrzymów. Z powodu choroby musiał jednak powrócić. W Rzymie uzyskał zamianę swego ślubu na nawiedzenie rzymskich kościołów oraz spełnienie uczynków miłosierdzia.

   Podczas pobytu w Wiecznym mieście młody Wyszyński przypadkowo spotkał o. Joachima Kozłowskiego, prokuratora Zakonu marianów. Dowiedział się wtedy, że jego brat (który ok. 1716 r. wstąpił do nowicjatu marianów) przyczynił się do wyrządzenia Zakonowi wielkich szkód. Dogłębnie poruszony tą wiadomością, oświadczył, że pragnie naprawić to, co jego brat zepsuł i poprosił o przyjęcie go do zakonu. W dniu 18 listopada 1723 r. Franciszek przywdział biały habit mariański i otrzymał imię zakonne Kazimierz od św. Józefa. Po powrocie do Polski odbył nowicjat, a w roku 1725 złożył śluby zakonne.

   W rok później otrzymał święcenia kapłańskie. Od początku życia zakonnego o. Kazimierz odznaczał się dążeniem do doskonałości, gorącym nabożeństwem do tajemnicy Niepokalanego Poczęcia NMP i troską o ubogich i społecznie pokrzywdzonych. Podjął także usilne starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego założyciela marianów, o. Stanisława Papczyńskiego (1631-1701). Członkowie wspólnoty wyrazili swoje uznanie dla jego posługi poprzez mianowanie go kolejno: mistrzem nowicjuszy, przełożonym domu zakonnego, prokuratorem w Rzymie, a także – dwukrotnie – generałem: w latach 1737-41 i 1747-50.

   Służąc wspólnocie z wielkim oddaniem, przyczynił się do jej umocnienia i wzrostu, oraz, poprzez przyjmowanie kandydatów z różnych krajów Europy, uczynił ją instytucją międzynarodową. W roku 1753 o. Kazimierz udał się do Portugalii, gdzie założył na wzgórzu Balsamao pierwszy mariański klasztor. W tymże klasztorze zmarł 21 października 1755 r. w opinii świętości.

   W kilka lat po jego śmierci został rozpoczęty proces beatyfikacyjny w Portugalii, a następnie w Polsce i Rzymie. Proces, który został przerwany z powodu rozbiorów Polski w XIX w. oraz zamieszek politycznych w Portugalii, został wznowiony w Rzymie w roku 1953. Wiele łask zostało udzielonych dzięki wstawiennictwu o. Kazimierza. W grudniu 1989 r. papież Jan Paweł II podpisał dekret o heroiczności cnót o. Kazimierza Wyszyńskiego. Teraz nosi on tytuł czcigodnego sługi Bożego.

   Opinia o jego świętości przetrwała 200 lat, zwłaszcza w Portugalii, gdzie przeżyła okres kasaty wspólnot religijnych. Do dziś Portugalczycy nazywają go „Santo Polacco” (święty Polak). To rokuje nadzieję na pomyślne zakończenie procesu beatyfikacyjnego. Ale zależy to także od naszych modlitw w tej intencji. Prośmy o wstawiennictwo o. Kazimierza za nami.

   Najbardziej doskonały przykład swojego życia Chrystus zostawił nam w swojej Matce, która znając dokładnie drogi Boże, przez swoje święte cnoty wskazuje nam, jak iść za Chrystusem. Tylko naśladując Maryję, będziemy prawdziwymi Jej czcicielami i sługami. Naśladować Matkę Bożą oznacza naśladować najwierniej samego Chrystusa, Ona bowiem najlepiej ze wszystkich świętych znała naukę i drogi życia Chrystusowego.

   Jeśli chcemy być prawdziwymi czcicielami i wiernymi sługami Maryi, nie możemy ograniczyć się tylko do poznania Jej dobrodziejstwa i godności, Jej przywilejów i cnót, którymi jaśniała, nie wystarczy sławić Ją samymi tylko modlitwami ustnymi i pieśniami, czy też składaniem na jej cześć ofiar, ślubów i czynieniem aktów oddania, ale przede wszystkim powinniśmy naśladować Jej wzorowe życie i ulubione cnoty, a przez to staniemy się do Niej podobni, a zatem i przez Nią upodobani.

   Modlitwa o beatyfikację czcigodnego sługi Bożego Kazimierza

   Przenajświętsza i niepodzielna Trójco, która w sercach wiernych sług Twoich mieszkanie sobie obierasz, a po śmierci nagradzasz ich zasługi chwałą nieba, spraw prosimy Cię, aby sługa Twój, Kazimierz, który pod opieką Niepokalanej Dziewicy Maryi z apostolską gorliwością służył wiernie Kościołowi, został zaliczony w poczet błogosławionych. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

   Modlitwa o szczególną łaskę za przyczyną czcigodnego sługi Bożego Kazimierza O Boże, Ojcze Miłosierdzia, któryś w sercu sługi Twojego Kazimierza wzbudził tak wielki zapał w spełnianiu uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy, racz mi (nam) udzielić za jego przyczyną i wstawiennictwem łaskę…, o którą Cię proszę (prosimy). Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

   Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

   (za pozwoleniem władz kościelnych)

   Uwaga: Zaleca się uzupełnić tę modlitwę, podjętą w zamierzonej intencji, przystąpieniem do spowiedzi i Komunii św.

   Wiadomości o uzdrowieniach czy innych łaskach, otrzymanych od Boga za wstawiennictwem o. Kazimierza Wyszyńskiego, prośby o życiorysy i modlitwy oraz wszelką inną korespondencję prosimy kierować pod adresem:

   Postulatore Generale dei Chierici Mariani Casa Generalizia Via Corsica, 1 00198 Roma, Italia Tel.: 011-39-06-853-703-1 Fax: 011-39-06-853-703-22

   Specjalna oferta książkowa:

   „Sługa Niepokalanej: Ojciec Kazimierz Wyszyński, marianin” Autor: ks. Zygmunt Proczek MIC, 84 str., miękka okładka.

   Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o ojcu Kazimierzu Wyszyńskim i jego heroicznym życiu w Zakonie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP, sięgnijcie po tę książkę – to jest właśnie to, czego szukacie.

   Aby zamówić tę książkę, prosimy o kontakt z: Wydawnictwo Księży Marianów ul. św. Bonifacego 9 02-914 Warszawa 76

   lub dzwonić pod numer telefonu: (48-22) 651-99-70 lub 642-50-82

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   środa, 21 października 2015 23:54
 • niedziela, 18 października 2015
 • sobota, 17 października 2015
  • 30 lat Odnowy na Stegnach

   Uczestniczyłem w uroczystości 30 lat Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Miłosierdzie" w parafii księży marianów w Warszawie na Stegnach.Najpierw o godzinie 12 była w górnym kościele uroczysta Eucharystia a potem agapa w dolnym kościele z jubileuszowym tortem.Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks.bp Michał Janocha.Koncelebrowali:ks. proboszcz Bogusław Binda MIC; ks.Jarosław Hybza MIC, aktualny opiekun tej wspólnoty;ks.Mariusz Janiszewski MIC, misjonarz z Filipin i ja.W przemówieniach podkreślano,że jestem przedstawicielem prezbiterów, którzy kiedyś byli opiekunami tej wspólnoty.Ja uczestniczyłem regularnie w spotkaniach modlitewnych tej wspólnoty w latach 2002-2004 i byłem z tymi charyzmatykami na pielgrzymce w Medjugorie latem 2002 r.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   sobota, 17 października 2015 23:29
 • wtorek, 13 października 2015
 • niedziela, 11 października 2015
  • Katedra w Barcelonie

   Skończyłem czytać interesującą książkę pt."Katedra w Barcelonie"(701 stron) autorstwa Ildefonsa Falcones.Jej oryginalny hiszpański tytuł brzmi:"La Catedral del mar" i została opublikowana w 2006 r. przez Grupo Editorial Random House Mondadori S.L.Natomiast w języku polskim została wydana w 2007 r. przez Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz.Jest to najpopularniejsza obok "Cienia wiatru" powieść hiszpańska ostatnich lat.Zajmowała pierwsze miejsce na listach bestsellerów nieprzerwanie przez 13 miesięcy.Miała prawie 1,5 mln egzemplarzy sprzedanych w Hiszpanii i ponad 300 tys. we Włoszech.

   Jest to opowieść historyczna w stylu słynnych "Filarów ziemi" Kena Folleta.W magicznej scenerii średniowiecznej Barcelony rozgrywa się historia wielkich namiętności, tragicznych miłości,zdrad, spisków i zemsty.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   niedziela, 11 października 2015 17:35
  • Wybory na Białorusi

   Modlę się do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Budsławskiej w intencji wyborów prezydenckich na Białorusi.Bliska mi jest Białoruś i jej realia bo pracowałem jako kapłan w tym kraju w latach 2000-2002.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   niedziela, 11 października 2015 16:59
  • Koncert papieski

   Oglądałem piękny koncert papieski na TVP1.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   niedziela, 11 października 2015 16:55

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Autorzy

Zakładki

Kanał informacyjny