DZIENNIK KS. ADAMA ANTONIEGO SIKORSKIEGO, MARIANINA

Menu

 • sobota, 11 lipca 2015
 • wtorek, 07 lipca 2015
  • Początek kontaktów księży marianów ze Szczecinem

   W domu zakonnym w Grzybowie gdzie obecnie spędzam urlop mieszka ks. Piotr Mierzejewski, który jest świadkiem pierwszych kontaktów księży marianów z moim rodzinnym miastem Szczecinem.Mówi, że jego brat Wacław mieszkał na terenie parafii pw. Stanisława Kostki w Szczecinie.Pewnego razu gdy był w odwiedzinach u swego brata jako kleryk (musiało to być przed rokiem 1963 gdy został wyświęcony na kapłana) to miejscowy proboszcz ks. Julian Hołówka zapytał go czy mógłby załatwić dwóch księży marianów do prowadzenia rekolekcji parafialnych.Ks. Piotr załatwił to u przełożonych zakonnych i do Szczecina przybyli księża Olgierd Nassalski i Kazimierz Kopicki.Dzięki temu ja jako ministrant tej parafii mogłem poznać zgromadzenie księży marianów za pośrednicwem ks. Olgierda Nassalskiego, który potem jako duszpasterz powołńn przez wiele lat prowadził rekolekcje dla ministrantów ze wszystkich paarfii Szczecina.Ostatecznie zaprosiłem ks. Olgierda do wygłoszenia kazania na mojej prymicji w kościele św. Stanisława Kostki w Szczecinie w dniu 21 czerwca 1981 r.Oprócz mnie ze Szczecinem związani byli następujący marianie: ze zmarłych ks. Edward Florczyk, a spośród żyjących ks. Zenon Krysztofik, ks. Krzysztof Wojcieszak i ks. Dariusz Kwiatkowski.Poza tym Szczecin odwiedził pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia ojciec generał Donald Petraitis a w ostatnich latach prowadził rekolekcje w kościele ojców dominikanów były generał ks. Adam Boniecki.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   wtorek, 07 lipca 2015 22:43
  • Szok

   My marianie ostatnio przeżyliśmy szok bo nagle tydzień temu 1 lipca zginął w wypadku samochodowym w okolicy Zamościa nasz współbrat ks. Stanisław Kryszptopa w wieku 52 lat, 29 lat w Zgromadzeniui i 52 lat kapłaństwa.Ostatnio pracował jako wikary w mariańskiej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie a przedtem przez długie lata był przełożonym i proboszczem mariańskiej parafii pw.Wszystkich Świętych w Elblągu. Pogrzeb odbył się 6 lipca w Lublinie.Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. bp Mieczysław Cisło i koncelebrowało ją około 70 kapłanów.Mnie też ta śmierć jakoś szczególnie dotknęła bo był moim uczniem w WSD Księży Marianów w Lublnie i dwa lata temu razem spędzaliśmy urlop w Grzybowie.O śmierci ks. Stanisława napisał na swoim blogu na portalu liturgia.pl jego kolega z seminarium ks. Maciej Zachara.Umieścił ten zapis w cyklu:"Wakacje i eschatologia". Pełny życiorys zmarłego można przeczytać na portalu:www.marianie.pl.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   wtorek, 07 lipca 2015 22:14
  • Z urlopu nad Bałtykiem

   Już drugi dzień jestem na urlopie nad morzem w Grzybowie koło Kołobrzegu.Tu księża marianie prowadzą ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy "Gwiazda morza"(www.gwiazda-morza.pl).Wspominam pobyt tu w poprzednich latach z moja mamą Elżbietą i ciocią Wandą Kosińską. Jest ładna pogoda a wiec wykorzystuję czas na plażowanie się i spacery wzdłuż brzegu morza(moczenie nóg).Staram się przezwyciężyć lenistwo i chodzę na plażę 2 razy dziennie:raz przed południem i drugi raz popołudniu.Od domu wypoczynkowego księży marianów idzie się na plazę około 20 minut.Wykorzystuję jak najlepiej dobrą pogodę bo są prognozy, że w najbliższyh dniach będzie ochłodzenie i deszcz.Już jestem trochę opalony. Wczoraj uczestniczyłem w sąsiedniej miejscowości nadmorskiej o nazwie Dźwirzyno w kościele Matki Bożej Uzrowienia Chorych w koncercie w ramach 49. Koszalińskiego Międzynarowego Festiwalu Organowego.Grał na organach z Polski Henryk Gwardak i z Australii Zespół Muzyki Dawnej "The Sydney Consort". Zaprosiłem mego brata Darka z żona Aliną i dziećmi, aby odwiedzili mnie w Grzybowie w najbliższy weekend.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   wtorek, 07 lipca 2015 21:59
 • środa, 01 lipca 2015
 • niedziela, 28 czerwca 2015
 • wtorek, 23 czerwca 2015
  • Wspólnota zakonna

   Prowadziłem miesięczny dzień skupienia dla mych współbraci marianów w Sulejówku na temat wspólnoty zakonnej.Swoją konferencję duchowną oparłem głównie na watykańskim dokumencie Kongregacji Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego pt."Życie braterskie we wspólnocie.Congregavit nos in unum Christi amor", który został opublikowany w 1994 r.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   wtorek, 23 czerwca 2015 23:58
 • niedziela, 21 czerwca 2015
 • sobota, 20 czerwca 2015
  • Akcja Katolicka i ks.Władysław Lewandowicz MIC

   Szczególne przygotowanie do II Krajowego Kongresu przeżywali na Jasnej Górze uczestnicy 20. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej. Spotkanie stanowiło okazję do refleksji nad tym, jak nieść Ewangelię Nadziei współczesnemu światu.

   Przed 20. rocznicą odrodzenia stowarzyszenia Akcja pragnie zamanifestować swoją obecność w życiu Kościoła w Polsce.

   W latach 30-tych ubiegłego stulecia dyrektorem Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej był marianin ks. dr Władysław Lewandowicz (1894-1949).W 1981 r. obroniłem na KUL-u pracę magisterską na temat jego działalności.

   II Kongres Akcji Katolickiej odbędzie się we wrześniu w Krakowie.

   I.Tyras,Jasna Gora

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   sobota, 20 czerwca 2015 23:16
 • czwartek, 18 czerwca 2015
  • Mój patron

   Wczoraj obchodziłem uroczyście wspomnienie liturgiczne św. brata Alberta Chmielowskiego, który w świecie nosił imię Adam.Ja nosząc imię Adam czczę go jako mego patrona.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 czerwca 2015 23:58
  • Rok św. Filipa Neri

   Zakonczyłem czytanie ciekawej książki o św. Filipie Neri,tego apostoła Rzymu o bogatej osobowości promieniującej miłością i radością.Autorem tej książkijest Hans Tercic.Obecny rok jest rokiem jubileuszowym św. Filipa, gdyż mija 500 lat od jego narodzin i 400 lat od jego beatyfikacji.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 czerwca 2015 23:55
  • Ekologia

   Ukazała się bogata w treść encyklika "Laudato si'" papieża Franciszka poświęcona trosce o wspólny dom.W Polsce troska o przyrodę nie jest czymś nowym. Pamiętam bogatą działalność naszego szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody(LOP) w mojej szkole podstawowej nr 37 w Szczecinie pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.Zdobyliśmy wyróżnienie za tę naszą działalność,m.in. za dokarmianie ptaków.Pod ręką na półce z książkami mam kiążkę o tytule "Chronić by przetrwać", która stanowi materiały z sympozjum ekologicznego w Łodzi-Łagiewnikach w dniach 19-20 listopada 1988 r.Książka zostala wydana w 1992 r. pod redakcją Celestyna Napiórkowskiego OFMConv i Wiesława Koca OFM Conv.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Ekologia”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 czerwca 2015 23:51
  • Ogolnoświatowe rekolekcje kapłanów

   W ostatni weekend z udziałem ojca św. Franciszka odbyły się w Rzymie na Lateranie III ogólnoświatowe rekolekcje kapłanów związanych z Odnową Charyzmatyczną.Rekolekcjom towarzyszyło następujące hasło:"Wezwani do świętości dla nowej ewangelizacji".Ja uczestniczyłem w 1984 r. w podobnych pierwszych rekolekcjach tego typu na Watykanie.Miały one za hasło słowa:"Powołanie do świętości".Poza ojcem św. Janem Pawłem II przemawiała do nas m.in. Matka Teresa z Kalkuty.Nawiązałem wówczas trwałe więzy przyjaźni z niektórymi kapłanami, m.in. z ks. Johnem Gagnier(por.www.gagnier.org)z USA.Miałem później okazję odwiedzić go w 2000 r. w jego parafii w Rochester, NY.Był on m.in. kapelanem Rycerzy Kolumba i razem z nimi ufundował mi kielich mszalny do osobistego użytku liturgicznego.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 czerwca 2015 23:47

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Autorzy

Zakładki

Kanał informacyjny