DZIENNIK KS. ADAMA ANTONIEGO SIKORSKIEGO, MARIANINA

M. Księża marianie - moje zgromadzenie zakonne

 • niedziela, 08 maja 2005
 • wtorek, 15 marca 2005
 • poniedziałek, 14 marca 2005
 • wtorek, 08 marca 2005
  • Nowy przełożony generalny mego zgromadzenia księży marianów

   Ks. Jan Rokosz generałem marianów

   Nowym przełożonym generalnym zgromadzenia księży marianów został wybrany 47-letni ks. Jan Rokosz. Do tej pory był on wicegenerałem zgromadzenia.

   Ks. Jan Mikołaj Rokosz pochodzi spod Limanowej. Do zgromadzenia wstąpił w 1977 r. W 1985 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Śrutwy. Jest magistrem teologii z zakresu duchowości, uczniem ks. prof. Waleriana Słomki.

   W 1987 r. rozpoczął pracę w nowo utworzonym Wydawnictwie Księży Marianów, którego był dyrektorem i redaktorem naczelnym. W latach 1991-93 był założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika "Słowo wśród nas". W latach 1993-1999 sprawował funkcję przełożonego prowincji polskiej marianów. Od 1999 r. był pierwszym radnym generalnym, tj. zastępcą generała.

   "Władza w zakonie nie ma nic wspólnego z pojęciem władzy rozumianej na sposób świecki. Przełożeństwo zakonne nie jest panowaniem, lecz służbą" - powiedział ks. Rokosz Radiu Watykańskiemu po wyborze. Jego zdaniem "przełożony winien przekazywać braciom tylko to, co po dokonanym rozeznaniu, uznaje za wolę Bożą". "Dlatego o tyle jest ktoś dobrym przełożonym, o ile sam jest posłuszny i wierny Bogu. Dlatego dla mnie ten wybór oznacza przede wszystkim wezwanie do całkowitego zaufania Bogu i Niepokalanej, a także do rozeznawania woli Bożej wobec mnie, wobec zgromadzenia, wobec poszczególnych osób i przekazywanie jej współbraciom w miłości" - powiedział papieskiej rozgłośni nowy generał marianów.

   Wyznał, że wierzy, iż "Bóg, który wręcz w cudowny sposób prowadzi zgromadzenie marianów od ponad 300 lat", także dzisiaj ma dla nich plan, który on "w łączności z wszystkimi marianami na świecie" chciałby rozpoznać "i nań z odwagą odpowiedzieć".

   Marianie, których pełna nazwa brzmi: Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, są pierwszym zgromadzeniem męskim założonym w Polsce i przez Polaka, sługę Bożego o. Stanisława Papczyńskiego w 1673 r. Po rozkwicie w XVIII w., przeżyli głęboki kryzys wskutek rozbiorów, po czym zostali odnowieni przez bł. Jerzego Matulewicza na początku XX stulecia.

   Centrum duchowości marianów jest misterium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, od której czerpią moc do realizacji powołania. Obecnie działalność duszpasterska marianów skupia się na pracy w parafiach, których prowadzą w Polsce 16. Ponadto opiekują się sanktuarium maryjnym w Licheniu, które odwiedza corocznie ok. 1,5 mln pielgrzymów oraz sanktuarium maryjnym w Stoczku Warmińskim. Zgromadzenie poprzez własne wydawnictwo rozpowszechnia książki i czasopisma religijne, koncentrując się zwłaszcza na literaturze teologicznej poświęconej Matce Bożej.

   Przy zgromadzeniu działa Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich, założone w 1994 r. w celu ściślejszego związania z marianami osób pragnących czynnie uczestniczyć w misji apostolskiej Kościoła; a także Duchowa Rodzina Mariańska, ruch sympatyków i przyjaciół sanktuarium maryjnego w Licheniu.Prowincja polska zaangażowała się w pracę także poza granicami kraju, wysyłając zakonników do Anglii i USA do pracy wśród Polonii, a także do pracy misyjnej w Brazylii i Rwandzie. Odkąd otworzyły się możliwości pracy na terenie byłego Związku Radzieckiego marianie wspierają swych współbraci na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie, a także w Kazachstanie. Podjęli także pracę w Czechach.

   Obecnie zgromadzenie podzielone jest na świecie na 6 prowincji. Prowadzi misje w Rwandzie i na Alasce. Na świecie jest 521 marianów, w tym 221 w Polsce.

   IAR, KAI

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   wtorek, 08 marca 2005 00:55
 • poniedziałek, 28 lutego 2005
 • piątek, 25 lutego 2005
 • czwartek, 13 stycznia 2005
 • wtorek, 11 stycznia 2005
 • wtorek, 21 grudnia 2004
 • sobota, 27 listopada 2004
  • Nowe książki o duchowości marianów

   W ostatnim czasie ukazaly sie dwie ksiazki dotyczace duchowosci mojego zgromadzenia ksiezy marianow. A mianowicie: 1. Ks. Dariusza Kwiatkowskiego, MIC, Niepokalane Poczecie Najswietszej Maryi Panny wedlug ojca Stanislawa Papczynskiego (1631-1701),wydana przez Wydawnictwo Ksiezy Marianow (ks. Dariusza uczylem w seminarium teologii duchowsci!) i 2. ks. Witolda Niecieckiego, MIC, W poszukiwaniu marianskiej drogi, wydana przez Centrum Formacji Maryjnej "Salvatoris Mater" w Licheniu (ks. Witold, swiatobliwy kaplan, zmarly w zeszlym roku, przyjmowal mnie do zakonu jako przelozony prowincjalny w 1974 r. i za jego kadencji odbywalem seminarium!). Okazuje sie,ze niektore z osob odwiedzajacych te strone znaja ksiezy marianow, np. Ewa777 wpisala mi w komentarzu,ze kazdego roku w sierpniu odwiedza dzielnice Gory Kalwarii kolo Warszawy: Marianki, gdzie odwiedza kosciolek, w ktorym znajduje sie grob naszego zalozyciela, kandydata na oltarze ojca Stanislawa Papczynskiego. Ewa777 pisze,ze miejsce to ma swoj urok (kosciolek polozony w parku!). Potwierdzam te opinie!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   sobota, 27 listopada 2004 21:59
 • piątek, 26 listopada 2004
 • czwartek, 25 listopada 2004
 • poniedziałek, 22 listopada 2004
  • Ważne zebranie marianów

   W naszym domu prawie pustka. ksiadz przelozony i ks. Tadeusz mlodszy pojechali do Lichenia na kapitule prowincjalna marianow, czyli mego zgromadzenia zakonnego. Jest to kapitula sprawozdawczo-wyborcza. Tego typu kapitula odbywa sie raz na 6 lat. Na kapitule sa marianie nie tylko z Polski, ale i z Czech, Bialorusi, Niemiec, Anglii i Kazachstanu. Wsrod uczestnikow kapituly jest tez ks. Krzysztof P., zalozyciel wspolnoty "Drogi do Emaus" z Warszawy, ktory przyjezdza tu do nas do Sulejowka prawie co tydzien. Uczestnicy kapituly beda wybierac kandydatow na podobna kapitule sprawozdawczo-wyborcza, ale tym razem gromadzaca z calego swiata, a wiec takze Portugalii, Ukrainy, Litwy, Lotwy, Stanow Zjednoczonych, Brazylii, Argentyny, Rwandy, Kamerunu i Australii.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   adam555
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 22 listopada 2004 23:44

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Autorzy

Zakładki

Kanał informacyjny